Početné štúdie preukázali spojenie medzi fyzickou aktivitou a zdravou chrbticou. Nedostatok fyzickej aktivity je, naopak, spájaný s užšími lumbálnymi medzistavcovými priestormi, vysokým obsahom paraspinálneho tuku a výskytom chronickej bolesti dolnej časti chrbta.
Štúdie na astronautoch ďalej ukázali, že odľahčenie môže narušiť stabilitu lumbálnej chrbtice. Obezita ako následok vytrvalej fyzickej inaktivity úzko súvisí so zníženou výškou platničiek. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje zdravú chrbticu, je vek. Degenerácia platničiek bola zistená až u takmer 90 % staršej populácie. Náhrada tuku v paraspinálnych svaloch sa zvyšuje s vekom a je progresívnejšia v porovnaní s inými svalmi v ľudskom tele. Preto existuje potreba fyzickej aktivity na udržiavanie a opätovné získanie zdravej chrbtice počas života.
Zdá sa však, že cvičenie samo o sebe nie je riešením. Typ a intenzita fyzickej aktivity môžu byť v skutočnosti rozhodujúcim faktorom. V štúdii MRI, ktorej sa zúčastnili olympijskí špičkoví atléti, vykazovalo 52 % z vyšetrených chrbtíc mierne až závažné ochorenia chrbtice. Ďalej sa u špičkových atlétov preukázala atrofia multifidusového svalu, spolu s bolesťou dolnej časti chrbta. Výsledky týchto štúdií naznačujú, že aj jednotlivci, ktorí sú vystavení vysokým a pravidelným dávkam aktivity, sú náchylní na vznik bolesti chrbta a ochorenia chrbtice. Preto môžeme konštatovať, že intervencie pri cvičení by mali byť navrhnuté tak, aby sa zamerali na paraspinálne svaly a najmä na multifidusový sval. Tieto cvičenia môžu efektívne minimalizovať riziko vzniku bolesti chrbta a môžu potenciálne vyliečiť pacientov, ktorí ňou trpia. Na základe týchto poznatkov bola doktorom Alfenom vyvinutá posilňovacia terapia.