Základ zdravého funkčného pohybu
Pacientom s narušenou schopnosťou pohybu nejakej časti tela ponúkame súbor vedecky podložených cvičebných metód, ktoré sú zamerané konkrétne na tú časť tela, ktorá je nefunkčná alebo poškodená. Hlavnou úlohou týchto metód je obnova nervovo svalovej činnosti. Pri kinezioterapii sú podstatné dva faktory, cielenie a intenzita cvičenia. Naši fyzioterapeuti s množstvom skúseností so stovkami pacientov, vám na základe diagnostiky určia najvhodnejšie metódy a postupy.
TERAPIA GASTRO ESOPHAGEÁLNEHO REFLUXU
TERAPIA GASTROESOPHAGEÁLNEHO REFLUXU
Čo je terapia gastroesophagálneho refluxu
Refluxná choroba pažeráka je veľmi časté ochorenie, ktoré má významný dopad na kvalitu života. Trpí ňou viac ako 20% svetovej populácie a súvisí najmä s nezdravým životným štýlom. Prejavuje sa najmä pálením záhy, návratom žalúdočných štiav do úst, ale aj bolesťou za hrudnou kosťou pri prehĺtaní. Terapia gastroesophageálneho refluxu predstavuje respiračno-stabilizačné cvičenie a manuálne techniky na oslabenú funkciu bránice a žalúdka.
Ako terapia gastroesophagálneho refluxu funguje
Pre udržanie obsahu žalúdka je nevyhnutná tzv. antirefluxná bariéra žalúdka pozostávajúca z bránice a dolného zvierača pažeráka(DZP). Samotná bránica vytvára až 70% tlaku stiahnutia antirefluxnej bariéry.
Pre správnu funkciu bránice je potrebné zabezpečiť tzv. neutrálne postavenie hrudníka (najčastejšie sa jedná o uvoľnenie nádychového postavenia) s následným tréningom kvalitného dychového vzoru. Samotnému cvičeniu predchádza dôkladná anamnéza pre čo najlepšie zacielenú terapiu. Následne vykonáme manuálne ošetrenie závesného aparátu žalúdka, drenáž (jemnú masáž) žalúdka, uvoľňovanie fascií hrudníka a úponov bránice pod rebrami. V neposlednom rade je potrebné vykonať mobilizáciu blokovaných rebier. Po takomto komplexnom ošetrení pristúpime k aktivácii a posilnení bránice vo vybraných stabilizačných polohách, čím dochádza k obnove/zlepšeniu antirefluxnej bariéry. Ďalším benefitom terapie je skvalitnenie dýchania a držania tela, čo má pozitívny vplyv aj na zlepšenie trávenia a stav chrbta.
Účinok fyzioterapie sa dostavuje po 6 až 8 týždňoch a s pokračujúcim cvičením je možné po konzultácii gastroenterológa výrazne znížiť a v niektorých prípadoch až vysadiť medikáciu. Fyzioterapia tak zohráva významnú rolu komplexnej a príčinnej liečby refluxu.
Kontraindikácie
- aplikácie u detí do 10 rokov
- gravidita
- Epilepsia
- onkologické ochorenia
- aplikácia na oblasť brucha, krížov tehotných žien
- aplikácia na oblasť štítnej žľazy a reprodukčných orgánov (vaječníky a semenníky)
- aplikácia pacientom užívajúcim drogy či steroidy, bez ohľadu na dobu užívania
- Krvácanie
- horúčka
- priama aplikácia na oblasť kardiostimulátora
- pacienti užívajúci drogy a steroidy
Kinezioterapia SpineCenter Martin
DYNAMICKÁ NEUROMUSKULÁRNA STABILIZÁCIA (DNS)
Čo je dynamická neuromuskulárna stabilizácia (DNS)
Je to diagnosticko-terapeutický koncept vychádzajúci z vývojovej kineziológie. To znamená že sa zaoberá vrodenými pohybovými vzormi. Využíva kľúčové princípy chovania ľudskej motoriky, ktoré vyjadrujú riadiace funkcie centrálného nervového systému. DNS obnovuje prirodzené fyziologické pohybové programy, pri ktorých dochádza k ideálnej aktivácií dýchania, centrovaniu kĺbov a k posturálne efektívnejšiemu zapojeniu svalov, čím sa ovplyvňuje príčina preťaženia prípadne poškodenia pohybového aparátu.
Ako DNS funguje
Motorika ako vonkajší prejav motorických funkcií centrálneho nervového systému (CNS) v sebe odráža všetky informácie spracované centrálnym nervovým systémom. Terapeut tak využíva DNS ako informačné rozhranie, z ktorého dokáže diagnostikovať poruchy. Zároveň pomocou neho môže na tieto poruchy pôsobiť. Pri dynamickej neuromuskulárnej stabilizácii dochádza k ideálnemu postaveniu a biochemickému zaťaženiu v jednotlivých kĺboch a tým svaly pracujú efektívnejšie bez možnosti poškodenia a preťaženia.
Opakovanými izolovanými pohybmi určitej časti tela nie je možné ovplyvniť jej dysfunkciu, je však možné napraviť ju prostredníctvom “preprogramovania” centrálneho nervového systému. Z CNS je možné odstrániť nevhodné pohybové vzory a nahradiť ich prirodzenými, pôsobením určitých polôh a pohybov vychádzajúcich z dynamickej neuromuskulárnej stabilizácie (DNS).
Indikácie
- stavy po úrazoch a operáciách
- bolestivé svalové spazmy krčnej, hrudnej a driekovej chrbtice
- bolesti pri vysunutých platničkách
- dráždenie periférnych nervových koreňov
- artróza veľkých a malých kĺbov ( bedro, koleno, členok, rameno, lakeť, ruka )
- bolestivé rameno
- tenisový a golfový lakeť
- bolesti Achillovej šľachy
- ostroha na päte
- kĺbny reumatizmus
- bolesti hlavy a migrény
- poruchy prekrvenia horných a dolných končatín
- syndróm karpálneho tunela
- diabetická noha
- syndróm zmrznutého ramena
- akútne bolesti krížov alebo krčnej chrbtice
- úrazy kĺbov
- artritída, burzitída a distorzia
- dysfunkcia močového mechúra
- hemartróza
- ischemická choroba dolných končatín
- kontúzia
- myalgia
- a iné
Kontraindikácie
Pred každou elektroterapiou je potrebná konzultácia s lekárom alebo fyzioterapeutom, aby bolo možné vylúčiť niektoré z kontraindikácií. Medzi ne patrí napríklad tehotenstvo, kožné infekcie, kardiostimulátor alebo akékoľvek kovové implantáte v tele.
McKENZIE METÓDA
Čo je McKenzie metóda
McKenziho metóda mechanickej diagnostiky a terapie je zameraná na odstraňovanie problémov chrbtice a končatín, ktoré sú následkom nesprávne vykonávaných každodenných pohybov. Veľmi dôležitou časťou tejto metódy je vstupné vyšetrenie a diagnostika pacienta, na základe ktorých sa určí diagnóza a postup cvičenia. Potom fyzioterapeut naučí pacienta cviky, ktoré bude v pravidelných intervaloch cvičiť doma.
Ako funguje McKenzie metóda
Zámerom metódy je nájsť pri cvičení taký smer a intenzitu cvičenia, ktorý prináša pacientovi v problematickom mieste úľavu od bolesti. Systematickým cvičením toho istého pohybu, ktorý určilo vstupné vyšetrenie a diagnostika, sa môžu napríklad vrátiť na svoje miesto vysunutá platnička a tým odstrániť bolesť chrbtice vystreľujúcej do nohy. Najdôležitejší je však prístup pacienta, ktorý musí dodržiavať zásady cvičenia, ktoré mu určil fyzioterapeut a chodiť na pravidelné kontroly.
Indikácie
- vertebrogénny algický syndróm
- radikulárne (koreňové) syndrómy
- mechanické bolesti krčnej, hrudnej, driekovej chrtice a končatín
Kontraindikácie
- syndróm cauda equina
- malignita
- miechové príznaky
- polyneuropatia
- infekcie
- fraktúry
MOBILIZÁCIA REBIER PODĽA MOJŽÍŠOVEJ
Čo je mobilizácia rebier podľa Mojžíšovej
Funkciou rebier nie je iba ochrana dôležitých orgánov ako sú pľúca a srdce, ale tvoria aj pevný oporný bod pre horné a dolné končatiny. Zároveň nám spolu s hrudníkom pomáhajú pri dýchaní a ovplyvňujú činnosť bránice. Pri mobilizácii sa uvoľňujú chrupavky rebier v oblasti úponu na prednej časti hrudnej kosti, špecifickými a presne stanovenými pohybmi
Ako mobilizácia rebier funguje
Mobilizáciou sa odstraňujú blokády spôsobené nesprávnym postavením rebier voči sebe. To znamená, že jedno rebro je vysunuté voči druhému. Touto metódou je možné odstrániť bolesti na dotyk v prednej časti hrudníka, ale aj na miestach ktoré zjavne nesúvisia s rebrami. Napríklad lýtkový sval je ovplyvňovaný šiestym rebrom a mobilizáciou je teda možné odstrániť aj problémy no poačnej strane tela.
Indikácie
- svalovo-pohybové ťažkosti
- bolesti a blokády chrbtice, skoliózy
- gynekologické problémy (bolesti pri menštruačnom cykle, nepravidelná menštruácia, bolesti pri pohlavnom styku a iné.)
- funkčná ženská neplodnosť
- obstipácia
- bolesti v oblasti panvy, kostrče
- retencia moču (väčší tonus zvierača močovej rúry)
- hormonálna insuficiencia
- mužská sterilita
Kontraindikácie
Mobilizáciu nie je možné použiť najmä pri problémoch s ramenným kĺbom, po úraze bez röntgénového vyšetrenia, alebo ak pacient používa kardiostimulátor.
SM SYSTÉM
Čo je SM systém a ako funguje
Je to stabilizačno mobilizačný systém cvičení pomocou špeciálne vyvinutého pružného lana. Týmto cvičením sa aktivujú špirálové svalové reťazce s cieľom vytvorenia trakčnej sily pre odľahčenie medzistavcových priestorov.
Hlavným zámerom cvičenia SM systému je napriamené držania tela, ktoré je následkom sedavého zamestnania alebo nedostatočného pohybu flekčné, teda zhrbené. Tento systém cvičenia je aj vhodný ako kondičný tréning pre športovcov.
Taktiež je vhodný pre tehotné ženy a ženy po pôrode, nakoľko toto cvičenie spevňuje svalstvo panvového dna.
Indikácie
- bolesti chrbtice (hernia disku)
- bolesti a komplikácie po operáciách
- skolióza
- zlé držanie tela
- ploché nohy
- bolesti hlavy
Kontraindikácie
- syndróm cauda equina
- onkologické ochorenie (malignita)
- miechové príznaky
- polyneuropatia
- infekcie
- fraktúry
Laserová terapia v SpineCenter Matrin
LASEROVÁ TERAPIA
Kĺbové ochorenia
poruchy svalov
artróza a artitída
urýchlenie hojenia jAziev
poúrazove a pooperačné stavy
Liečba laserom je neinvazívna metóda fyzikálnej fototerapie, určená najmä k liečbe alebo zmierňovaniu porúch pohybového aparátu, k liečbe zápalov kože a mäkkých tkanív.
SpineCenter Martin
Poskytované rehabilitačné služby a metódy
Fyzikálna - prístrojová terapia
V našom centre ponúkame liečbu a prevenciu porúch pohybového systému, pomocou elektro, foto a mechanoterapeutických pôsobení.
Manuálna terapia
Pri dysfunkcii kĺbov, svalov, šliach a svalových obalov (fascií), poskytneme liečbu pomocou manuálnych ručných techník.
Kinezioterapia
Prostredníctvom individuálnej terapie pohybom, poskytujeme diagnostiku, terapiu, ale aj prevenciu porúch pohybového systému.
Doplnkové terapie a služby
Okrem špecializovaných terapií a postupov poskytujeme v SpineCenter Martin aj doplnkové techniky a služby.